Mangal Yapmanın sırrını Maestro kamil açıkladı


2
88 shares, 2 points

 

Eskilerin bir lafı vardır: Askere gitmeyen ve mangal yapmayı bilmeyen adama kız verilmez.

Eskilerin ne denli haklı olduğunu yine onlara bırakalım ama mangalda yapılan etin lezzeti ve bu lezzetin mangalın başındaki şefe bağlı olduğu tartışılmaz.

Evet, hepimiz en azından mangal başında işinin ehli bir şef sayılırız, en azından olmalıyız. Sonuçta mangal yapmak bir Türk genidir.

Neyse eti yakmadan püf noktalarına geçelim; hali hazırda mangal konusunda uzmanlıkları olan okuyucularımızdan da bize destek olmalarını, varsa notlara ekleme yapmalarını isteyelim.

-Etin lezzeti, mangal kömüründe bir başka güzel olur. Mangalı yakma faslı, yellenmesi, ateşin korlanması da önemlidir. Eti iyi pişirmek ve lezzetini artırmak öncelikle iyi marine etmek ve içini sulu bırakarak mühürlemek şart.

-Lezzetli et için mangalda pişirmek yetmez tabii. Doğru eti seçmek çok önemli. Yani işin sırrı doğru eti doğru şekilde marine edip pişirmekte.

MANGALDA ET PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

Peki doğru eti nasıl seçeriz? İşte madde madde et alırken dikkat etmeniz gerekenler;

-Mangalda en iyi pişecek et, kuzunun kaburgasından çıkan kalem pirzoladır. Dana etinde ısrarcıysanız antrikot ve bonfileden şaşmayın.

-Gelelim köfteye. Eğer mangalda köfte pişirecekseniz unutmamanız gereken, köfteyi ne kadar sık çevirirseniz o kadar lezzetli olacağı. Ayrıca iki tarafın dengeli pişmesine de özen göstermelisiniz.

-Etleri pişirirken kurutmamaya dikkat edin, zira fazla pişen ve suyunu kaybeden et, lezzetini de kaybeder.

 • -Eti çatalla çevirirseniz suyu ateşe akar ve et lezzetini kaybeder. Et pişirmenin en önemli püf noktası, suyunu içinde bırakmaktır. Bunun için etleri maşa yardımıyla çevirmelisiniz.MANGAL SOSU TARİFİ

  -Mangalda en iyi sonucu almak için eti mümkünse 2 gün önce alıp sosa yatırmalısınız, yani 2 gece sosta bekleyen etin lezzetinden ve kıvamından kuşkunuz olmasın. İşte Osman Sungur’dan en lezzetli mangal sosu tarifi:

  -Etinizi tuzlayıp, üzerini örtecek kadar sütün içinde 2 gece bekletin. Mangalı yapacağınız gün bir kapta sıvı yağ, limon, kekik, karabiber, sarmısak, pul biber, biraz yoğurt, biraz salça ve az miktarda soğanı karıştırın ve etlerinizi bu karışımla marine ederek yarım saat buzdolabında bekletin. Bunun üzerine etlerinizi çok fazla pişirmemeye özen gösterin.

  7 MADDEDE İYİ MANGAL

  -Izgara yapmadan önce bir baş kuru soğanı ikiye bölüp ızgara teline sürün. Böylece et, ızgaraya yapışmaz.

  -Mangalda pişirdiğiniz ete duman kokusunun ve tadının sinmemesi için iyice yıkadığınız bir elma ya da limonun kabuğunu ateşe atın. Ateşe atacağınız birkaç sap biberiye de ete farklı bir tat katabilir.

  -Şiş yapacağınız tahta çöplerin yanmasını engellemek için çöpleri 2-3 saat suda beklettikten sonra kullanın.

  -Ateşin kor haline gelmesini beklerken biber ve soğanları mangalda pişirebilirsiniz.

  -Mangalda balık pişirirken tereyağını ızgaranın üstüne değil, balığın üzerine sürün.

  -Mangal yaparken etten akan yağlar kor halindeki kömürün üstüne düştüğünde alevlenme olur ve et yanar. Ateşi söndürmeyecek miktarda suyu elinizle ateşin üzerine serperseniz alevler dinecektir.

  -Soğanı soymadan alüminyum folyoya sarıp közün içinde bir süre bekleterek pişirirseniz farklı bir lezzet yaratabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

2
88 shares, 2 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
8
Beğenmedim
Feryat Ediyorum Feryat Ediyorum
7
Feryat Ediyorum
Sesli Güldüm Sesli Güldüm
9
Sesli Güldüm
Eh ! Eh !
8
Eh !
Aşık oldum Aşık oldum
8
Aşık oldum
hassektir hassektir
10
hassektir
Hadi yaa. Hadi yaa.
5
Hadi yaa.
Beğenmedim Beğenmedim
6
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
5
Beğendim
Bu ne Laan Bu ne Laan
14
Bu ne Laan
merve ışık

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir